Paletový vozík

vysokozdvizny-vozik_12

Paletový vozík

Paletový vozík slouží pro usnadnění manipulace s nákladem uloženým na paletách. Paletové vozíky mají charakteristickou konstrukci, která se skládá z vidlice, předních otočných kol na konci vidlice a nezbytný hydraulický zvedák. Používat paletový vozík pak může úplně každý, není potřeba žádné speciální školení nebo průkaz jako u vysokozdvižného vozíku.

Paletové vozíky se vyrábí ve dvou základních modifikacích:

  • Ruční paletový vozík (mechanický)
  • Elektrický paletový vozík (ručně vedený)

Ruční paletový vozík

Ruční paletový vozík (tzv. paleťák) je něco co je možné najít v každém obchodě, skladu nebo ve výrobním podniku. Konstrukce ručního paletového vozíku se již desítky let výrazněji nezměnila. Je to spolehlivý pomocník pro přesun palety s nákladem. Nevýhodou mechanické varianty je pak především nutnost vynaložení mnohem větší fyzické energie. Uvést do pohybu paletu naloženou balíky vody nebo jiných nápojů vyžaduje opravdu hodně námahy a i následná manipulace s takovou paletou není úplně jednoduchá. Proto se ve skladech, kde se s paletami manipuluje celou pracovní dobu, používají elektrické paletové vozíky.

Elektrický paletový vozík

Elektrické paletové vozíky jsou mnohem jednodušší na obsluhu než ty mechanické, velmi snadné je uvézt i paletu s velmi těžkým nákladem jen s vynaložením minimální energie. Ke zvednutí palety stačí stisknout jedno tlačítko. To samé pak platí i pro pohyb paletového vozíku. Žádné namáhavé tlačení nebo tahání těžké palety. Uvést elektrický paletový vozík je tak možné jen za použití jedné ruky. Nevýhodou je ale pochopitelně několikanásobně vyšší pořizovací cena, nutnost dobíjet elektrický vozík a s tím související provozní náklady.


vysokozdvizne-voziky-21